Web Hosting nedir, ne işe yarar?

Merhaba, bu yazıda web hostingin ne olduğunu, kendiniz veya işletmeniz için en iyi web hosting çözümünü nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz. Web hosting nedir? Web sitenizin internette görünür olması için sitenizdeki dosyaların ve verilerin internete bağlı bir bilgisayarda depolanması gerekir. Bu depolama alanına hosting, bu alanları sağlayan büyük ve güçlü bilgisayarlara web sunucusu denir.

Hosting şirketleri veri merkezi adı verilen tek bir konumda bir çok web sunucusu bulunduran şirketlerdir. Bu şirketler ayrıca gerekli yazılımları güvenliği desteği ve web sitenizin internete bağlanmasını sağlayan bant genişliğini de sağlar. Hosting şirketlerini bir çok mağazayı içinde barındıran bir alışveriş merkezi gibi düşünebilirsiniz. Bir alışveriş merkezinde mağazamız olsun isterseniz bir yer kiralayıp dükkanınızı açabilirsiniz. Tıpkı bir alışveriş merkezi gibi hosting şirketleri de web sunucularında bir alan kiralamanızı, web sitenize ait dosyalarınızı depolamanızı ve ziyaretçilerinizin internette sitenizi görüntülemesini sağlar.

Peki sizin için en uygun hosting ürününe nasıl karar vereceksiniz? Hosting çözümleri genel anlamda kullanılacak alanın büyüklüğüne ve bant genişliğine göre sınıflandırılır. Bant genişliği aktarılan veri miktarını veya web sitenizin kullandığı kaynak miktarını ifade eder. Tekrar mağazanızı düşünün yalnızca el yapımı bileklikler satıyorsanız benzersiz bir ürün sattığınız için çok da büyük bir alan kiralama ihtiyacınız olmaz. Bunun yerine alışveriş merkezindeki ürünleriniz için yeterli alanı sağlayacak ve maliyeti çok daha düşük olacak en küçük mağazayı kiralayabilirsiniz. Buna ek olarak küçük bir mağazanız olduğundan ürünlerinizi satmanız için büyük mağazalarınki gibi gelişmiş teknolojiye veya çok fazla çalışana ihtiyacınız olmaz. Hosting ürününüzü seçerken de sunucu alanı ve bant genişliğine ek olarak bütçeniz, çözümün kullanım kolaylığı veya karmaşıklığı, çözümün sağladığı esneklik ve kişiselleştirme seviyesi, gizlilik ve güvenlik özellikleri gibi faktörleri değerlendirmeniz gerekir. Şirketler pek çok farklı hosting çözümü suuyor. Sizin için en uygun hosting çözümüne birlikte karar verebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.