Skip to content

SEO nedir?

SEO, “arama motoru optimizasyonu” veya “arama motoru optimize edici” için kullanılan bir kısaltmadır. Arama motorunun – bu yazının kaynağı Google’ın kendi makalesi olduğu için hep Google olarak yazacağım ama Yandex ve Yaani de aynı mantıkla çalışmaktadır – sitenizdeki içeriği anlamasına yardımcı olmak arama motorunda ilk sıralarda çıkmanızı sağlayabilir. Bu yazıda bir kaç basit SEO taktiğini anlatarak SEO konusunu anlamızı sağlayacağız. Bu bilgiler, hem size (işletmenize) hem de arama yapanlara (gelecekteki müşterileriniz) harika sonuçlar sağlamaya yardımcı olacaktır.

1. Arama Sonuçlarında İyi Görünün

Örnek Arama Sonucu

A. Sayfa başlığınız, arama motorunun arama sonuçlarında başlık bölümünde bir öneri olarak kullanılır. İşletmenizi kısa ve bilgilendirici bir ifadeyle tanımlayın.

B. Alan adları, Google’ın arama sonuçlarının önemli bir parçasıdır. Web siteniz için açıklayıcı ve okuması kolay bir alan adı seçin. Alt sayfaların da okunması kolay olmalıdır. Örneğin şu url yerine şu url yapısını kullanın.

C. Meta açıklamalar, Google ve diğer arama motorları tarafından arama sonuçları sayfasında sıklıkla kullanılan sayfa özetleridir. Her sayfa için 160 karakter veya daha az benzersiz açıklamalar yazın.

2. Arama Motorunun Resimleri Anlamasına Yardımcı Olun

SEO Uygulanmış Resim Örneği

A. Resimlerinize kısa, açıklayıcı dosya adları verin.

B. “Alt” özelliği, resmi açıklar. Google’ın görselde ne olduğunu anlamasına yardımcı olur.

C. Sayfadaki her resmin altında kısa açıklamalar (caption) yazın. Önemli bilgileri resme değil metin olarak yazın.

3. Güncelleyin ve Devam Edin

En önemlisi, faydalı içerik sağlayın ve sitenizi güncel tutun. Web siteniz sanal bir dükkan gibidir. Bir mağazayı 6 ay boyunca gözetimsiz ve başıboş bırakmazsınız, değil mi? Bir blog başlatarak, yeni ürünleri, indirimleri ve özel teklifleri duyurarak sitenizi güncel tutun. Kendinizi müşterinizin yerine koymayı ve ihtiyaç duydukları bilgileri onlara sağladığınızdan emin olmayı unutmayın. Seo ile ilgili sorularınız varsa bu konu altında sorabilirsibiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *